Kamilka
Administrator
Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 501
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Legnica
|
Wysłany: Czw 13:21, 22 Lis 2007 Temat postu: Zapalenie krtani |
|
|
Zapalenie krtani może objawiać się jako:
ostre zapalenie błony śluzowej krtani (laryngitis acuta) lub
przewlekłe zapalenie krtani (laryngitis chronica).
OSTRE ZAPALENIE BŁONY ŚLUZOWEJ KRTANI przejawia się chrypką o różnym nasileniu oraz dokuczliwym uczuciem pieczenia, łechtania i zawadzania w gardle, co zmusza do chrząkania i uporczywego kaszlu. Przyczyną choroby jest najczęściej przeziębienie powodujące równocześnie katar nosa, zapalenie gardła, tchawicy i zapalenie oskrzeli. Również nagłe oziębienie krtani, np. po wypiciu zimnego piwa, przebywanie w suchym, zakurzonym powietrzu i nadmierny wysiłek głosowy mogą być czynnikiem wywołującym chorobę. Jest to choroba zawodowa śpiewaków, nauczycieli, mówców. Niepokojący przebieg może przybrać ostre zapalenie błony śluzowej krtani u dzieci w wieku od 3 do 8 lat, u których choroba zaczyna się zwykle w nocy silnym, szczekającym kaszlem, chrypką, dusznością i może przypominać objawy błonicy krtani.
Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest zachowanie zupełnego milczenia przez kilka dni. Powinno się unikać nawet mówienia szeptem. Bezwzględnie przez okres choroby należy się wstrzymać od palenia tytoniu, picia alkoholu i spożywania ostrych i gorących potraw. Chory powinien przebywać w dobrze przewietrzanych pomieszczeniach. Na szyję należy stosować okłady wysychające bez ceratki, z wody o temperaturze pokojowej, zmieniane kilka razy w ciągu doby. Płukanie gardła i inhalacje nie są konieczne. Stosuje się natomiast leki wykrztuśne i wodę mineralną - np. wodę szczawnicką "Józefina" pół na pół z ciepłym mlekiem, czasami penicylinę w zastrzykach.
PRZEWLEKŁE ZAPALENIE KRTANI rozwija się skrycie, niepostrzeżenie, często w następstwie ostrego, niewyleczonego zapalenia błony śluzowej krtani. Niekiedy powstaje z tych samych powodów, co ostre zapalenie błony śluzowej krtani. Najbardziej typowym objawem choroby jest uporczywa chrypa, której towarzyszy kaszel - niekiedy przechodząca w bezgłos. Charakterystyczne jest łatwe męczenie się głosu. Na skutek zgrubienia i obrzmienia strun głosowych chorzy skarżą się na uczucie drapania i zasychania w gardle. Leczenie przewlekłego zapalenia krtani jest długotrwałe i żmudne i polega przede wszystkim na usunięciu szkodliwych czynników sprzyjających chorobie. Lekarz specjalista (laryngolog-foniatra) stosuje pędzlowanie błony śluzowej krtani słabymi roztworami azotanu srebra (leczenie tradycyjne), inhalacje oraz zaleca leczenie klimatyczne obok podawania środków wykrztuśnych. Podobnie jak ostre zapalenie błony śluzowej krtani, przewlekłe zapalenie krtani jest chorobą zawodową śpiewaków, nauczycieli, mówców
Post został pochwalony 0 razy
|
|