Kamilka
Administrator
Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 501
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Legnica
|
Wysłany: Czw 13:43, 22 Lis 2007 Temat postu: Chrypka |
|
|
Chrypka jest określeniem opisującym nienormalną zmianę głosu i jest zwykle wynikiem zmian chorobowych toczących się na strunach głosowych. Co może powodować chrypkę? Jednym z częstszych jej przyczyn jest zapalenie krtani spowodowane infekcją (najczęściej wirusową). Duża część przyczyn chrypki spowodowana jest zmianami organicznymi na strunach głosowych. Zmiany te bez względu na przyczynę powstania są wskazane do weryfikacji laryngologicznej, a nieraz histopatologicznej. Przyczyną przewlekłej chrypki może być ponadto zarzucanie treści żołądkowej do przełyku, a potem do gardła i krtani, co nazywane jest refluksem żołądkowo-przełykowym. Chorobę te powinien zdiagnozować lekarz po wcześniejszej diagnostyce wymagającej nieraz wykonania gastroskopii oraz bardziej specjalistycznych badań. Najczęstsza i najgroźniejsza przyczyna chrypki to palenie papierosów. Liczne związki chemiczne zawarte w dymie papierosowym nie tylko drażnią struny głosowe, ale także mogą doprowadzić do wystąpienia bardzo groźnego powikłania, a mianowicie raka krtani. Z innych przyczyn wystąpienia chrypki należy wymienić alergię, zanieczyszczenie powietrza, zbyt małą wilgotność powietrza, choroby tarczycy, choroby neurologiczne. Często pacjenci zażywający leki sterydowe w postaci wziewnej uskarżają się na chrypkę. Chrypka może również wystąpić z powodu zbyt długiego i zbyt głośnego mówienia a nawet krzyczenia.
Podejście do leczenia chrypki nie różni się od podejścia do leczenia innych chorób. Należy najpierw odszukać przyczynę powstania dolegliwości, a potem tą przyczynę leczyć. Pierwszym lekarzem, do którego powinien trafić pacjent z chrypką jest laryngolog. Nieraz zachodzi konieczność konsultacji u innych specjalistów, alergolog, gastrolog itp. Do laryngologa koniecznie powinniśmy się udać, gdy:
Chrypka trwa dłużej niż dwa tygodnie szczególnie, gdy palimy papierosy.
Odczuwamy ból w gardle lub krtani i jeżeli ból ten nie jest związany z infekcją
Gdy odpluwamy krwią
Gdy mamy problemy z połykaniem
W profilaktyce chrypki ważne jest unikanie:
Palenia papierosów i przebywania w pomieszczeniach, gdzie pali się papierosy.
Alkoholu i kawy.
Pikantnych posiłków.
Używania głosu zbyt długo albo zbyt głośno.
Zadymionych pomieszczeń.
Potraw i płynów bardzo zimnych i bardzo gorących.
Przebywania w pomieszczeniach z klimatyzacją.
W profilaktyce chrypki ważne jest ponadto picie płynów. W ten sposób nawilża się śluzówkę gardła. Jeśli przyczyną chrypki jest przeziębienie, ulgę przynosi picie naparu z rumianku czy siemienia lnianego albo roztworu soli emskiej. Ważne jest ponadto nawilżanie powietrza w mieszkaniu.
Ze środków farmakologicznych dostępnych bez recepty polecam syropy lub tabletki do ssania oparte na wyciągach z szałwi, rumianku, kwiatów i liści ślazu oraz korzenia prawoślazu. Dobre rezultaty dają też inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych (na przykład eukaliptusowego lub sosnowego).
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|