chórzyści i śpiewacy
Chór Ars Cantandi oraz zespół Horeb katedry legnickiej
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum chórzyści i śpiewacy Strona Główna
->
ZDROWIE
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie GMT + 4 Godziny
Skocz do:
Wybierz forum
Regulamin forum
----------------
Regulamin Ważne !!! Przeczytaj !!!
Dla Gości
----------------
Witamy naszych gości
Zespół wokalny Ars cantandi dla gości
----------------
ARS CANTANDI
INNE
----------------
GŁOS
ZDROWIE
Liturgia
W mocy złego
Czytania na każdy dzień
Poezja
organy
humor
kulinaria
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Kamilka
Wysłany: Czw 11:26, 22 Lis 2007
Temat postu: Jak złagodzić ból gardła?
Jak złagodzić ból gardła?
Można je płukać, ssać tabletki, robić okłady. Oczywiście przy pierwszych objawach i nie przy anginie, bo wtedy żadne "domowe " sposoby nie pomogą.
Bez chrypy
Bólowi gardła bardzo często towarzyszy chrypka. Jest to skutek podrażnienia lub zapalenia krtani. Zwykle mija, gdy wyleczymy gardło, ale zanim to nastąpi trzeba ją nieco złagodzić. Najstarszym sposobem jest nagrzewanie gardła okładem z ziemniaków. Ugotuj je i gorące rozgnieć widelcem. Papkę zawiń w lniany ręcznik i przyłóż do gardła. Gardło owiń szalikiem i pozostaw do wystygnięcia ziemniaków. Proste sposoby walki z chrypką to płukanie gardła, ssanie tabletek i nagrzewanie (gotowe termiczne okłady można kupić w aptekach).
Pamiętaj o oszczędzaniu gardła - nie pal papierosów, nie pij alkoholu i unikaj ostrych przypraw. Jeżeli ból gardła minie, a chrypka nie ustąpi, zasięgnij porady lekarskiej, aby uchronić się przed poważniejszą chorobą, np. polipami strun głosowych. Najlepiej idź do laryngologa.
Czy tabletki do ssania leczą?
Choć przynoszą ulgę, mechanizm ich działania pozostaje tajemnicą. Proces zapalny w gardle toczy się przecież nie na powierzchni błony śluzowej, ale we wnętrzu komórek, z których jest zbudowana. Inaczej mówiąc - substancje zawarte w tabletkach do ssania tylko w niewielkim stopniu (lub wcale) przenikają do ich wnętrza i nie ma to znaczenia leczniczego. Wydawać by się więc mogło, że jedynym pozytywnym skutkiem ssania tabletek jest zwiększone wydzielanie śliny, dzięki czemu gardło jest bardziej nawilżone.
W rzeczywistości jednak ich działanie jest szersze. Warto stosować zwłaszcza te, które są wzbogacone witaminą C i nie zawierają cukru (sebidin plus, strepsils, tetesept). Większośc tabletek do ssania głównie uśmierza ból, ale niektóre niszczą także bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne oraz drożdżaki Candida albicans (septolete, halset, sebidin plus). Inne dodatkowo łagodzą objawy suchego kaszlu i zmniejszają przekrwienie śluzówki (olbas, bronchicum). Wszystkie działają przeciwzapalnie, ułatwiając przełykanie. Odkażają też jamę ustną, dlatego są zalecane również przy zapaleniach dziąseł oraz nieświeżym oddechu związanym z chorobami przyzębia.
Uwaga! Tabletki do ssania mogą pomóc, gdy zaczniemy je brać zanim infekcja się rozwinie, czyli przy pierwszych objawach, np. drapaniu w gardle.
Większość tabletek do ssania może być podawana dzieciom, ale zawsze należy to sprawdzić na ulotce. Kobiety w ciąży i karmiące powinny skontaktować się z lekarzem zanim zaczną brać jakiekolwiek leki.
Jednym z enzymów stanowiących składnik tabletek do ssania jest lizozym. Osoby uczulone na białko kurze powinny unikać takich specyfików.Błędem jest ssanie tabletek zawierających antybiotyki (najczęściej batytracynę lub tyrotrycynę), które mogą doprowadzić do uodpornienia się na ich działanie. Niektóre leki na gardło mogą wywoływać uczucie przytępienia języka (jest on wtedy nienaturalnie sztywny) lub zabarwiać zęby.
Czym i jak płukać?
Płukanie gardła to najstarsza metoda walki z bólem gardła. Jest skuteczna i przynosi natychmiastową ulgę. Do oczyszczania gardła można stosować napary z kory dębu, rumianku, szałwi. W aptekach dostępne są również gotowe preparaty, np. wyciąg z rumianku. Gdy chwyci nas ból gardła, można je przepłukać solanką przygotowaną z łyżeczki soli kuchennej rozpuszczonej w szklance ciepłej wody.
Nieumiejętne płukanie gardła przyniesie więcej szkody niż pożytku. Pamiętajmy, że płyn do płukania powinien mieć taką samą temperaturę jak ciało. Aby płukanie przyniosło efekty, należy je robić kilka (3-4) razy dziennie. Nie jest potrzebne wielokrotne nabieranie płynu oraz długie "gulgotanie" nim w gardle. 3-4 ruchy w zupełności wystarczą. Robiąc to częściej i dłużej, podrażnimy błonę śluzową.
tekst: Anna Jarosz
źródło: miesięcznik "Zdrowie"
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001 phpBB Group
Chronicles phpBB2 theme by
Jakob Persson
(
http://www.eddingschronicles.com
). Stone textures by
Patty Herford
.
Regulamin